تعمیر ماینر M20 و M20s

با توجه به فعالیت شبانه روزی ماینرها جهت استخراج ارزهای دیجیتال، خرابی ماینر، خرابی قطعات، نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات ماینرها امری اجتناب ناپذیر است. به همین علت در این مقاله به آموزش نحوه ی تعمیر هشبرد و تعمیر ماینر M20 و M20S می‌پردازیم و یاد خواهید گرفت چگونه آن را انجام دهید.

مراحل تعمیر هشبرد M20 و M20S

1. استفاده از لایه نازکی از فلاکس

تراشه را به یک لایه نازک از فلاکس آغشته کنید.

تعمیر هشبرد M20 و M20S

2. خمیر قلع را روی پین‌های تراشه قرار دهید

در ادامه ی تعمیر هشبرد M20 و M20S از موچین استفاده کنید و کمی از خمیر لحیم کاری را به طور یکنواخت روی تراشه بمالید. کمی از آن را نیز به پین‌ها اضافه نمایید. مراقب باشید محل را از خمیر لحیم کاری را پر نکنید.

تعمیر هشبرد M20 و M20S

3. قلع روی تراشه را ذوب کنید

جهت شروع کار دمای هشبرد در دمای 270 درجه سانتیگراد کنترل شود، اگر دمای تراشه از این میزان تجاوز کند به راحتی آسیب می‌بیند.

تعمیر هشبرد M20 و M20S

4. تراشه را جدا کنید

با یک برس روی پین‌های تراشه فلاکس بزنید. قسمت‌های مربوط به پین‌های تراشه  را حرارت دهید تا قلع ذوب شود و با استفاده از موچین مرکز آن را جدا کنید، (غشا جدا شده است). قسمت‌هایی از هشبرد که نیاز به جوش ندارند نباید گرم شوند تا آسیب در اثرِ دما به برد و اجزای آن کاهش یابد.

تعمیر هشبرد M20 و M20S

5. پردازش پد در ادامه تعمیر ماینر M20 و M20S

پس از برداشتن تراشه قدیمی، با استفاده از موچین کمی قلع روی پد بزنید. مراقب باشید زیاد از حد نباشد. پس از ذوب شدن، قلع به پد می چسبد. از نوک موچین برای حرکت دادن پد به جلو و عقب استفاده کنید تا قلع روی پد یکدست و صاف شود.

6. تراشه را نصب کنید

در ادامه ی تعمیر ماینر M20 و M20S تراشه لحیم کاری شده را با موچین به پدی که دقیقاً تراز شده است بچسبانید و به آن گرما دهید تا قلع ذوب شود. در این مرحله لحیم کاری کامل می‌شود. پین‌های لحیم شده باید به طور یکنواخت با قلع کمتر و بدون ایجاد پیوستگی بین قلع‌ها، پر شوند. برای جلوگیری از سوختگی در دمای بالا، هنگام جوشکاری از دستکش استفاده کنید.

مرحله‌ی تست و استفاده پس از تعمیر هشبرد M20 و M20S

ساختار سخت افزار در شکل نشان داده شده است:

ساختار سخت افزار

ساخت نرم افزار

۱) دوبار کلیک کنید:

۲) کلیک کنید

۳) کلیک کنید

۴)

تعمیر ماینر M20 و M20S

۵) آدرس IP کامپیوتر را وارد کنید:

۶) رابط زیر نمایش داده می‌شود، می‌توانید تست هشبرد را  در این مرحله از تعمیر هشبرد M20 و M20S شروع کنید:

۷) در فرایند تعمیر ماینر M20 و M20S دستور تست عمدتاً test-readchipid (خواندن تراشه)، ریبوت یا راه اندازی مجدد (راه اندازی مجدد کنترل پنل) ، echo 0> /sys/class/gpio/gpio99/value (تنظیم سیگنال RST سطح پایین V0 ) echo 1> /sys/ class/gpio/gpio99/value است. (سیگنال RSTدر سطح بالای 1.8 ولت تنظیم شده است.)

ساختار مدار برد پاور M20S

ارتباطات منبع تغذیه اصلی تراشه:

هشبرد M20S و M20 یک دامنه ولتاژ تشکیل می‌دهند. قطب‎های مثبت سه تراشه به هم وصل شده‌اند و قطب‌های منفی نیز به هم متصل هستند. منبع تغذیه‌ی سه تراشه در هر لایه، یک رابطه موازی را تشکیل می‌دهند.

تعمیر ماینر M20 و M20S

مدل منبع تغذیه هر لایه را ساده کنید و ولتاژ بین دو لایه، همان ولتاژ منبع تغذیه تراشه است. رابطه منبع تغذیه بین لایه‌ها، بصورت جفت است.

تعمیر ماینر M20 و M20S

ارتباطات تراشه منبع تغذیه LDO در پروسه تعمیر هشبرد M20 و M20S:

LDO برق را برای انتقال سیگنال عادی تراشه تامین می‌کند. هر لایه دارای یک تراشه LDO است. برای منبع تغذیه، پایه 5 خروجی است، ولتاژ 1.8 ولت، سپس بر 0.9 ولت تقسیم شده و به تراشه ارسال می‌شود. هنگام اندازه گیری، معیارهای یافت شده توسط مولتی متر fluke 15b+، همه، پایه‌های لایه فعلی هستند.

تعمیر ماینر M20 و M20S

نمودار جریان سیگنال

5 سیگنال انتقال در هشبرد وجود دارد، RST (تنظیم مجدد)، CLK (ساعت)، CTSI (انتخاب تراشه)، RXD (دریافت)، TXD (ارسال) عکسبرداری)، که در آن RST، CLK، RXD، TXD سیگنال‌های اندازه‌گیری اصلی هستند.

نحوه عبور سیگنال از طریق تراشه

مستقیم به داخل و خارج.

به عنوان مثال، در پروسه تعمیر هشبرد M20 و M20S یک سیگنال خاص را اندازه‌گیری کنید تا متوجه شوید که آیا تراشه خراب است، سیگنال ورودی تراشه طبیعی است، اما خروجی غیر طبیعی است یا خیر؟

اگر تراشه آسیب دیده است: در این مرحله از تعمیر ماینر M20 و M20S ،اندازه‌گیری سیگنال‌های تراشه‌ها می‌توانند مستقیماً نقاط تست مربوطه را در بالا و پایین تراشه اندازه‌گیری کنند.

تعمیر ماینر M20 و M20S

موارد مرتبط با تعمیر هشبرد M20 و M20S:

1. تنظیم مجدد انجام نمی شود و چراغ LED روشن است

در طول تعمیر ماینر M20 و M20S، زمانی که قطب‌های مثبت و منفی برد هشریت روشن شوند، LED روشن می‌شود. این به این دلیل است که سیگنال RST هشبرد تولید شده است. سطح بالای 1.8 ولت، چراغ LED را هدایت می‌کند. RST برد نرمال، زیر سطح 0 ولت است. چراغ روشن نیست، سپس از U1 شروع کنید تا سیگنال سطح 0 ولتِ RST را با توجه به جریان سیگنالی که تراشه روی آن تغییر کرده و بالا رفته است را ردیابی کنید. نقطه متفاوت را پیدا کنید و مدار مربوطه را تعمیر نمایید.

2. ریست تست ناموفق بوده و چراغ LED خاموش است.

این به این دلیل است که سیگنال RST به دلیل مشکلی در حین انتقال U1 →U105 قطع شده و امکان انتقال آن وجود نداشته است. از دستور echo 1> /sys/class/gpio/gpio99/value استفاده کنید تا سیگنال RST را روی سطح بالای 1.8 ولت تنظیم کنید، از U1 →U105 برای پیدا کردن جایی که RST از سطح بالای 1.8 ولت به یک تغییر کرده است. سطح پایین تر و مدارهای مرتبط را تعمیر کنید.

در تعمیر هشبرد M20 و M20S در مواردی که سیگنال غیرعادی است، ابتدا سیگنال RST ورودی و خروجی از تراشه را برای مقایسه بررسی کنید تا مشخص شود آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

تراشه‌های مرتبط اغلب جایگزین می‌شوند. از آنجایی که 3 تراشه در یک لایه به صورت موازی به هم متصل می‌شوند، ممکن است باعث عدم عبور سیگنال شوند. علاوه بر این، نشتی جریان ظرفیت لایه فعلی نیز بر عملکرد عادی تراشه تأثیر می‌گذارد.

3. تنظیم مجدد طبیعی است، و خواندن تراشه به طور کامل یا جزئی از کار می‌افتد

RST  طبیعی است و تراشه خوانده نمی‌شود. در این زمان برای تعمیر ماینر M20 و M20S، لازم است اندازه گیری شود که آیا انتقال سیگنال CLK 0.9V از U1 →U105 قطع شده است یا خیر. اگر این اتفاق افتاده، تراشه و مدار LDO مربوطه را تعمیر کنید. تراشه مربوط به CLK را بررسی کنید، و همان لایه تاثیر خواهد گذاشت. اگر وقفه CLK در نوسانگر کریستالی باشد، تراشه‌های پشت آن قابل خواندن نیستند و ممکن است نوسانگر کریستالی آسیب ببیند.

در همان زمان، برای تعمیر هشبرد M20 وM20S  بررسی کنید که آیا خازن در نقطه ای که وقفه دارد، نشتی دارد یا خیر.

اگر سیگنال CLK نرمال باشد، مرحله بعدی اندازه گیری این است که آیا انتقال سیگنال 1.8 ولت RXD از U1 →U105 قطع شده است یا خیر. اگر ناهنجاری وجود دارد، بررسی کنید که آیا تراشه معیوب است، آیا LDO طبیعی است یا خیر؟ و ظرفیت لایه مربوطه را اندازه گیری کنید که آیا نشتی برق وجود دارد یا نه؟

اگر اندازه گیری RX مشکلی ندارد، پس اندازه گیری از انتقال سیگنال U105 →U1 1.8V TXD است. اگر قطع شود، وقفه TXD ممکن است به دلیل یک تراشه معیوب، LDO معیوب، و اینکه آیا ظرفیت لایه مربوطه نشتی دارد، باشد.

4. تشخیص کل برد در تعمیر ماینر M20 و M20S

تشخیص کل برد عمدتا بر اساس اندازه گیری ولتاژ سیگنال است و در عین حال با روش اندازه گیری مقاومت خازن برای تعمیر، تکمیل می‌شود.

5. هنگام شروع به تستِ برخی از بردهای هشریت، مشخص شد که سرعت جریان برق به سرعت افزایش می‌یابد و هشبردها به سرعت گرم می‌شوند. زمانی که ولتاژ سیگنالِ غیرعادی باعث شروع به کار تراشه می‌شود، سیگنال باید به سرعت در طول تعمیر، اندازه گیری شود و پس از گرم شدن باید سرد شود. فقط پس از آن می‌توان دوباره تست کرد.

6. بردهایی با ولتاژ لایه نامتعادل در تعمیر ماینر M20 و M20S

در این صورت، انتقال سیگنال با تعمیر و تعویض تراشه، قابل بازیابی نیست. به عنوان مثال، ولتاژ برخی از لایه‌ها نزدیک به 0.5 ولت است، برخی از لایه‌ها فقط 0.2 ولت هستند. هنگامی که دمای برد کمتر است، ولتاژ هر لایه به عنوان یک علامت اندازه گیری می‌شود.

لایه زیرین یک تراشه را تعویض کنید تا ولتاژ لایه را متعادل نمایید. اگر چندین لایه نامتعادل وجود دارند، باید چندین لایه را تعویض کنید تا ولتاژها متعادل شوند. بعداً سیگنال را اصلاح کنید.

تعمیر ماینر M20 و M20S

7. برخی از تراشه‌ها در تست نرم افزار قابل خواندن نیستند

و ممکن است تراشه اول خراب گزارش شود. اگر یک نوسانگر کریستالی در کنار آن باشد، ممکن است نوسانگر کریستالی مشکل داشته باشد.

8. خروجی پین پنجم LDO، 1.8 ولت نمی‌شود، بررسی کنید که ولتاژ ورودی پین اول کافی است. اگر ورودی نرمال نیست، مدار مربوطه را در جلوی ورودی جستجو کنید. و اگر ورودی نرمال است، خروجی معمولی نیست، چیپ LDO را تعویض کنید. اگر با تعویض LDO، همچنان غیرعادی است، در نظر بگیرید که آیا تراشه لایه فعلی که از آن تغذیه می‌کند خراب است و ولتاژ را پایین می‌آورد؟ و آیا برق کنار LDO نشتی دارد؟

در نهایت پس از طی کردن تمامی این مراحل، در صورت عدم رفع مشکل، می‌توانید تعمیر هشبرد و تعمیر ماینر M20 و M20S را به دست متخصصان حرفه‌ای مگاماینر بسپارید و از گارانتی ۴۰ روزه‌ی ما بهره مند شوید.

برای امتیاز این نوشته کلیلک کنید!
[ کل: 0 - میانگین: 0 ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *