اور کلاک ماینر؛ مزایا و معایب آن

اورکلاک کلمه ای که حتما زیاد شنیده اید اما هنوز با جنبه ی فنی و مفهوم آن آشنا نیستید. آیا می‌دانید “اورکلاک ماینر” چیست؟ تا به حال ماینر خود را اورکلاک کرده اید؟ با مطالعه مطلب زیر بصورت دقیق، اورکلاک کردن ماینر را خواهید آموخت.

اورکلاک ماینر چیست؟

مفهوم اورکلاک یعنی ارتقا دادن و افزایش قدرت دستگاه، حال این دستگاه ماینر باشد یا هر دستگاه الکترونیکی دیگری مثل کامپیوتر یا سایر وسایل هوشمند. در حقیقت دستگاه را اورکلاک می‌کنیم تا بازدهی و سود بیشتری برای ما داشته باشد. اورکلاک کردن یک دستگاه، باعث می‌شود بازگشت سرمایه برای دارندگان ماینر زودتر انجام شود.  اما اورکلاک ماینر کار صحیحی است؟

شاید شما هم شنیده اید که می گویند ماینر اورکلاک شده یا کامپیوتر اورکلاک شده، تهیه نکنید. اورکلاک یک دستگاه در صورت انجام غیر اصولی آن توسط افراد غیر حرفه ای، عملا به ضرر آن دستگاه خواهد بود.

پس اگر شما هم تصمیم به بالاتر بردن بازدهی و سود دستگاه ماینر خود دارید، ابتدا بررسی های لازم را انجام دهید و سپس اقدام کنید. جهت مشاوره ی رایگان و دریافت هرگونه خدمات در حوزه ی ماینینگ، با شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۶۶۵۲ با مگاماینر در ارتباط باشید. در صورت خرابی، خدمات تعمیر کارت گرافیک ماینر را نیز بصورت تخصصی، از ما بخواهید.

نکاتی که باید قبل از اورکلاک کردن ماینر بدانید

در انواع سیستم های الکترونیکی مثل ماینر یا کامپیوترها، وظیفه انجام پردازش بر عهده کارت گرافیک یا پردازنده می باشد. شرکت های سازنده ی چنین قطعاتی، آنها را با یک فرکانس مشخص تولید می کنند و چنانچه شما قطعه را اورکلاک نمایید در حقیقت این فرکانس را دستکاری نموده اید. به این نکته توجه کنید که در صورت اورکلاک کردن یک قطعه، شما فقط آن قطعه به خصوص را تغییر نداده اید، بلکه قطعات مجاور نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

بعنوان نمونه: هنگامی که اقدام به اورکلاک ماینر در قسمت پردازنده می کنید، توان آن را بالا می برید. یعنی در هر ثانیه، ماینر پردازش بیشتری انجام می دهد. در حقیقت به علت فعالیت زیاد، گرمای بیشتری نیز تولید می شود و به قطعات مجاور نیز آسیب می رسد. پس چنانچه قصد اورکلاک کردن دستگاه خود را دارید حتما به فکر یک سیستم خنک کننده مجزا نیز باشید که کمترین آسیب به دستگاه ماینرتان وارد شود.  این مسئله در مورد کارت گرافیک نیز صدق می کند. اگر کارت گرافیک خود را اورکلاک کردید، باید حتما سیستم خنک کننده را نیز ارتقا دهید تا از آسیب های جدی به سایر قطعات جلوگیری نمایید.

جهت اورکلاک کردن باید ابتدا مادر برد خود را بررسی نمایید. یکسری از مادربردها اجازه ی تغییر فرکانس کاری قطعات را به شما نمی دهند و از اورکلاک قطعه مورد نظر جلوگیری می‌کنند.  بعضی از پردازند ه های شرکت AMD (ای ام دی) و Intel (اینتل)، به شما اجازه ی اورکلاک را نمی‌دهند. در حقیقت ضریب کلاک این قطعات قفل شده و اجازه‌ی این کار را نمی دهد.

به جای اورکلاک پردازنده، چه می توان کرد؟

ما به این دلیل پردازنده ها را اورکلاک می کنیم که توان آنها افزایش یابد. اما همانطور که ذکر کردیم افزایش کارایی این قطعه، با افزایش دمای آن برابری می کند. پس راه حل این است که به جای اورکلاک پردازنده، از قطعه قدرتمندتری استفاده نمایید که نیاز به اورکلاک نباشد.

چگونه دستگاه را اورکلاک کنیم؟

دستگاه‌ها را به دو طریق می توان اورکلاک کرد:

نرم افزاری و سخت افزاری.

اورکلاک ماینر ها معمولا در فارم‌ها اتفاق می افتد. کمپانی بیت مین با ارائه ی نرم افزار APminer Tools این امکان را برای فارمرها فراهم کرده که بتوانند ماینرهای خود را به طور کامل مدیریت نمایند.

نرم افزار APminer Tools برای ماینرهای تولید شده توسط شرکت بیت مین اتفاده می‌شود. سایر کمپانی های سازنده ماینر نیز به همین جهت تمهیدات خاصی اندیشیده‌اند.

روش بعدی برای هر دستگاه این است که به سایت کمپانی سازنده مراجعه کنید و فریمور مخصوص اورکلاک را دانلود و روی ماینر نصب نمایید. نکته اینجاست که این عملیات توسط یک فرد غیر کارشناس قابل انجام نیست، چرا که تخصص بالایی نیاز دارد.

معایب اورکلاک ماینر

۱) گرمای بیشتری تولید می گردد.

۲) عمر دستگاه شما کوتاه می شود.

۳) به سایر قطعات ماینر نیز به دلیل گرما آسیب خواهد رسید.

۴) گارانتی دستگاه به طور کامل ابطال می شود.

مزایای اورکلاک ماینر

۱) توان دستگاه شما زیادتر می شود.

۲) سرعت بازگشت سرمایه بیشتر می شود.

۳) میزان سوددهی بالاتر می رود.

۴) سرعت عملکرد بیشتر می شود.

نکته بسیار مهم:

یکی از مهمترین مزایا در خرید یک ماینر، گارانتی آن است. که با اورکلاک ماینر این گارانتی از بین می رود و نسبت به هر گونه خرابی که پیش بیاید مسئولیتی متوجه گارانتی نخواهد بود. پس چنین ریسکی را نکنید بهتر است.

سخن پایانی

با توجه به نکاتی که خواندید، اورکلاک ماینر موجب افزایش توان پردازشی دستگاه می‌شود. اما این افزایش به معنی استفاده بیش از حد نرمال از قطعه است. این امر موجب بالا رفتن دمای قطعه و سایر قطعات مجاور شده و نهایتا باعث کاهش عمر ماینر می شود. در صورت بروز هرگونه خرابی در دستگاه ماینرتان به پنل ثبت سفارش تعمیر در سایت ما مراجعه کنید. جهت کاهش مشکلات آتی، حتما باید سیستم خنک کننده را پس از اورکلاک تقویت نمایید. در صورت بروز هرگونه ایراد در دستگاه ماینر خود، می توانید با دپارتمان تعمیرات تخصصی مگاماینر تماس بگیرید و تعمیر دستگاه خود را به تکنسین های حرفه‌ای مجموعه ما بسپارید.

آیا خودم می توانم دستگاهم را اورکلاک کنم؟

چنین فرآیندی نیازمند تخصص و دانش بالاییست. بهتر است در این مورد از متخصصین این امر کمک بگیرید.

اورکلاک ماینر به سود دستگاه است یا به ضرر آن؟

اورکلاک ماینر موجب افزایش توان پردازشی دستگاه می‌شود. اما این افزایش به معنی استفاده بیش از حد نرمال از قطعه است. این امر موجب بالا رفتن دمای قطعه و سایر قطعات مجاور شده و نهایتا باعث کاهش عمر ماینر می شود. تصمیم با شماست.

برای امتیاز این نوشته کلیلک کنید!
[ کل: 3 - میانگین: 5 ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *