تعمیر هشبرد S9

تعمیر هش برد Antminer S9 از آن دسته موضوعات ضروری است که هرکدام از کاربران فعال در زمینه استخراج باید از آن باخبر باشند. انت ماینر (Antminer) یکی از برترین برندهاست و رایج‌ترین ماینرها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شاید شما یا اطرافیان شما از کسانی باشید که از این ماینرها استفاده می‌کنید.

اما بحث امروز ما نه درباره تمامی ماینرهای این برند، بلکه مشخصا درباره Antminer S9 است. البته قرار نیست که این انت ماینر را بررسی و مزایا و معایب آن را خدمت شما توضیح دهیم؛ بلکه به موضوع مهم‌تری، یعنی به تعمیر هش برد این ماینر می‌پردازیم.

در این مقاله، ابتدا به دلایل متداولی که می‌تواند برای این انت ماینر مشکل‌ساز شود، اشاره می‌کنیم. تمامی خطاهایی را که می‌تواند در برد اپریشن آن رخ دهد، به‌همراه راه‌حل هرکدام از مشکلات بررسی می‌کنیم. از دیگر موضوعاتی که قرار است مطرح شود، نحوه استفاده از تست باکس برای موقعیت‌یابی مشکلات به‌صورت کاملا دقیق است.

وسایل لازم برای تعمیر هش برد Antminer S9

در حقیقت دستورالعمل‌ها و نکات گفته‌شده در این مقاله بر روی تمامی محصولات S9 قابل اجراست و هیچ فرقی ندارد که با کدام مدل، دچار مشکل شده‌اید.

 1. هویه لحیم‌کاری ترموستاتیک 350 تا 400 درجه سانتیگراد. از سر هویه برای لحیم‌کاری خازن‌های مقاومتی چیپ و دیگر پچ‌های کوچک استفاده می‌کنیم.
 2. سیلندر هوای گرم برای جوشکاری جداسازی قطعات چیپ. مراقب باشید که زیاد گرما ندهید تا مبادا PCB کف کند.
 3. منبع تغذیه APW3++ (خروجی 12 ولت، حداکثر  133آمپر). از این بخش برای اندازه‌گیری تست برد عملیات استفاده می‌کنیم.
 4. مولتی‌متر ،لوپ دیجیتال یا انالوگ و اسیلوسکوپ
 5. خمیر قلع و خمیر فلاکس و آب شستشو به‌علاوه الکل بدون آب. از آب برای تمیزکاری پس‌مانده و ظاهر استفاده می‌کنیم. دستگاه کاشت قلع، مش فولادی قلع سیک و خمیر لحیم‌کاری نیز از دیگر وسایل مورد نیاز هستند. باید زمانی که چیپ جدیدی را جایگزین می‌کنید، قلع را بر روی چیپ جای‌گذاری نمایید.
 6. چسب سلیکون (3461). بعد از تعمیر ، هیت سینک را دوباره نصب کنید.
 7. ابزار برای تعمیر ماینر ضروری هستند.
 8. اما وقتی ماینر شما خراب می‌شود، گاهی ضروری است که به‌جای تعمیر آن، برخی از بخش‌های آسیب‌دیده را به‌کل تعویض کنید. بخش‌هایی همچون فن ماینر، هیت سینک چیپ در هش برد و کابل پاور انت ماینر.

ANTMINER S9 HASHBOARD REPAIRهشبرد S9

الزامات کار تعمیر هش برد Antminer S9

 1. پرسنل تعمیر باید دانش الکترونیکی، بیش از یک سال تجربه کاری داشته باشند.
 2. باید هش برد پس از تعمیر، دو بار تست شود تا بتواند از این مرحله عبور کند.
 3. حتما در زمان تعویض چیپ به شیوه عملیاتی دقت کنید. پس از تعویض هر قطعه، شاید PCB تغییر شکل دهد.
 4. چیپ تعویض‌شده و اطراف آن را بررسی کنید.
 5. هدف تعمیر، پارامترهای نرم‌افزار تست مربوطه و دستگاه تست را تعیین کنید.
 6. بررسی کنید که آیا ابزار و دستگاه‌ها درست کار می‌کنند یا خیر؟

اصول و ساختار

برای این که بتوانید در تعمیر ماینر موفق باشید، باید چندسری اصول کلی را درنظر بگیرید.

1. بررسی اجمالی اصول

1.1) ماینر S9 از 21 دامنه ولتاژ تشکیل شده است که به‌ صورت سری به هم متصل هستند. 3 چیپ BM1387 در هر دامنه ولتاژ و 63 چیپ BM1387 در کل برد وجود دارد.

1.2) BM1387، یک دیود باک درونی با عملکرد دیود کاهنده دارد که توسط پین تعیین‌شده چیپ، مشخص می‌شود.

1.3) S9، دارای 21 دامنه‌ ولتاژ است؛ +S5 دارای 16 دامنه ولتاژ است؛ S7 پنجاه و چهار چیپ نیز دارای 18 دامنه ولتاژ و در آخر، 45 S7 نیز 15 دامنه ولتاژ دارد. که این موارد از نکات ضروری در تعمیر هش برد Antminer S9 محسوب می‌شوند.

1.4) ساعت S9 اسیلاتور کریستال تکی 25M بوده که به‌صورت سری با اولین چیپ وصل و به آخرین چیپ منتقل می‌شود.

1.5) هیت سینک‌های کوچک و مستقلی در جلو و عقب هر چیپ وجود دارد. هیت سینک کوچک در طرف جلو، پچ SMT است. هیت سینک طرف عقب نیز پس از اندازه‌گیری اولیه با چسب حرارتی در پشت IC فیکس می‌شود. واجب است پس از آنکه چیپ تعمیر و جایگزین‌شده از تست عبور کرد، چسب رسانای حرارتی سیاه رنگ را به‌صورت یکسان در سطح IC قرارداده و گرم و فیکس کنید.

تذکر

واجب است که در پروسه تعمیر هش برد S9، اول هیت سینک کوچک را نزدیک قطعه معیوب و برد PCB قرار دهیم. بدین ترتیب می‌توانیم آسیب ناشی از دمای بالای نازل باد گرم را در هنگام تعویض اجزاء برد الکتریکی یا چیپ بر روی PBC و چیپ کم کنیم. پس از آنکه هیت سینک کوچک پشت برد را برداشتید، سپس آن را تعویض کنید.

برد PCB نیز به‌ هر حال نقاط تستی دارد. در حین فرایند تعمیر، نقاط تست جلویی را می‌توان زمانی که هیت سینک به جلوی PCB وصل نشده است، استفاده کرد. در پروسه تعمیر نهایی به دلیل آنکه جلو و عقب PCB با هیت سینک‌ها پوشانیده شده است، پس واجب است که موقعیت خطا را از طریق نقاط تست PCB تشخیص دهیم. این مرحله نیز برای تعمیر هش برد Antminer S9 واجب است.

می‌توان از قلم باریک خاصی برای بررسی فاصله میان هیت سینک برای اندازه‌گیری استفاده کرد. اما از آنجایی که هیت سینک کوچک به محل اتصال هر دامنه ولتاژ وصل است، در هنگام اندازه‌گیری، به عایق‌گذاری پراپ مولتی متر توجه فرمایید تا از اتصال کوتاه در مدار جلوگیری شود.

تحلیل و بررسی نکات کلیدی تعمیر هش برد S9

2.1) تصویر زیر، نمودار شماتیک S9، جهت سیگنالِ بردِ سیگنال است.

تعمیر هشبرد انت ماینر S9

خط سبز: جهت جریان سیگنال CLK است، جهت جریان سیگنال، تولیدشده توسط اسیلاتور کریستال Y1 25M تولید از چیپ 00 و انتقال به چیپ 62.
استندبای؛ آماده به کار و عملیات، نیروی برق در زمانی که عملیات انجام می‌شود.

خط نارنجی: جهت جریان سیگنال TX (CI, CO). این خط از پورت 1 IO وارد و سپس از چیپ شماره 00 به چیپ 62 انتقال می‌یابد. زمانی که خط درج نشده، ولتاژ 0 است. ولتاژ در زمان عملیات، 1.8 ولت است که از نکات مهم در تعمیر هش برد Antminer S9 به‌شمار می‌رود.

خط زرد: جهت جریان سیگنال RX (RI, RO) است. از چیپ شماره 62 به چیپ شماره 00 و سپس از پین 12 پورت IO به برد بازگشت کنترل برمی‌گردد. زمانی که سیگنال IO درج نشده باشد، ولتاژ همان ولتاژ 1.8 ولت است. زمانی که عملیات انجام بگیرد، ولتاژ نیز 1.8 ولت است.

خط بنفش: این خط برای جریان سیگنال B(BI, BO) است. چیپ شماره 00 به سمت سطح پایین چیپ 62 که به برق وصل نیست. زمانی که عملیات در اطراف سیگنال پالس، 0.3 است، زمان استندبای 0 ولت است.

2.2) عکس سوم نشان‌گر جریان‌های کلیدی در جلوی هش برد S9 هستند.

تعمیر هش برد Antminer S9

نقاط تست هر چیپ را نشان می‌دهد.

در طول تعمیر، نقطه تست بین چیپ ها، بیشتر از همه حالت موقعیت خطای اتصال محسوب می‌شود. ردیف آزمایشی تست برد عملیاتی S9 به شرح زیر است:

ترتیب دامنه ولتاژ ردیف 9 بالایی: RST, B0, RI (RX), C0 (TX), CLK Signal

تعمیر هشبرد انت ماینر

ردیف 9 پایینی، ترتیبی که در آن، دامنه‌های ولتاژ به نوبت تنظیم شده‌اند: CLK, CO (TX), RI (RX), BO, RST

 • دامنه ولتاژ: برد کامل، 21 دامنه ولتاژ و هر دامنه نیز سه چیپ دارد. یک چیپ برای قدرت‌رسانی به منبع تغذیه مربوطه است. سپس ارتباط با دیگر دامنه‌های ولتاژ هم برقرار می‌شود. ساختار جریان به اشکال زیر است:

تعمیر هش برد Antminer S9 تعمیر هشبرد Antminer S9

تذکری مهم در تعمیر هش برد Antminer S9

از آنجایی که نسخه هش برد S9 دقیقا به همین شکل نیست، باید بگوییم که منبع تغذیه LDO-1.8V دامنه‌های ولتاژ اولیه توسط یک چیپ منبع تغذیه LOD جانبی و جدا برای هرکدام از سه دامنه ولتاژ قدرت‌رسانی می‌شود. نسخه دوم به چیپ داخلی تبدیل می‌شود. منبع تغذیه (چیپ BM1387 با ورودی 2.5 ولت، جریان تغذیه LDO خروجی 1.8 ولت)، به‌جز آخرین شش دامنه ولتاژ که با قدرت 14 ولت و LDO خارجی قدرت می‌گیرند. تمام چیپ‌های دیگر، منبع تغذیه LDO1.8V را ارائه می‌دهند. این در حالی است که PLL-0.8V با تقسیم اولین چیپ LDO-1.8V در هر دامنه ولتاژ توسط مقاومت تقسیم‌کننده ولتاژ آخرین نسخه، به‌دست می‌آید.

تحلیل اصولی چیپ تکی در دامنه ولتاژ در این تصویر قابل مشاهده است:

تعمیر هش برد Antminer S9 تعمیر هشبرد Antminer S9

شرح سیگنال

تعمیر هش برد Antminer S9

 • در تصویر بالا، هر عملکرد پین چیپ BM1387 را مشاهده می‌کنید.

در طول تعمیر اساسی، قبل و بعد از تست چیپ 10 A تست اصلی (پنج تا قبل و بعد از چیپ، یعنی CLK، CO، Re، ‌BO،  RST)؛ ولتاژ اصلی (CORE)؛ LDO-1.8V، PLL-0.8V، ورودی DC-DC و ولتاژ 14 ولت تقویت.

روش تشخیص در تعمیر هش برد Antminer S9

فقط 12 ولت را وصل کنید: خروجی DC-DC تقریبا 9 ولت و ولتاژ خروجی تقویت تقریبا 14 ولت است. نقاط تست باید LCK=0.9V، RI=1.8V باشد و دیگر ولتاژ‌های تست نیز 0 هستند.

CLK: جهت تست، وضعیت کار (WORK) را ارسال می‌کند چون CO منفی است. پس بدین ترتیب سطح DC به پایین کشیده و ولتاژ فوری حدود 1.5 ولت به‌نظر می‌رسد.

RI: 1.6-1.8 ولت، در زمان اجرا، یک ولتاژ غیرطبیعی یا خیلی کم می‌تواند موجب ناهنجاری برد اجرایی شود.

RST: هربار که کلید تست دستگاه را فشار بدهید، سیگنال ریست مجددا صادر می‌گردد.

زمانی که حالت نقطه پست بالا بدین شکل ولتاژ غیرطبیعی داشت، لطفا بر اساس مدار جلویی و عقبی نقطه تست، شکست را پیدا کنید.

تصویر هفت را مشاهده می‌کنید: ولتاژ سیگنال هر چیپ را می‌توان محاسبه کرد.

14, 13, 10, 9, 2, 1: GND

:(SDA, SCL) 4, 3 DC-DC PIC I2C Bus کنترل پنل را به PIC ارتباطات وصل می‌کند. بدین ترتیب، کنترل برد می‌تواند از طریق داده‌های PIC، بخواند و بنویسد. همچنین این بخش می‌تواند وضعیت اجرای برد عملیاتی را هم تحت کنترل خود قرار دهد.

DC-PIC: دستگاهی که اطلاعات فرکانس و مقادیر ولتاژ یک چیپ برد عملیاتی را ذخیره می‌کند. این بخش همچنین در تعمیر هش برد Antminer S9، کنترل ولتاژ خروجی DC-DC عملیاتی را نیز تحت کنترل دارد.

روش عیب‌یابی سریع

 • عیب‌یابی با تمام ماینر:
 • رابط نظارت بر ورود (WEB). این نوع نقص بیشتر توسط نقص برد عملیاتی به وجود می‌آید. تعدادی از این نواقص نیز در اثر محیط عملیات، فن‌ها، شبکه خارجی، فیرمویر و غیره هستند.

روش‌های رفع مشکل

 • اول از همه، چراغ ماینر را بررسی کنید. اگر وضعیت ماینر قرمز و به‌صورت چراغ چشمک‌زن است، این یعنی ماینر در وضعیت طبیعی نیست. اول از همه باید شبکه ماینر را دید. از کامپیوتر خود برای اتصال به شبکه ماینر استفاده کنید.
 • اگر وضعیت نشان‌گر ماینر نرمال است، بیشتر از همه احتمال دارد که مشکل از بلاک برد ماینر باشد.
 • آسیب فیرمویر یا سفت‌افزار ماینر را استخراج کنید. خود این افزار را می‌توان از طریق رابط ارتقا، تا آخرین نسخه به‌روزرسانی کرد.

روش‌های رفع مشکل هشبرد

پدیده‌ای که در این تصویر مشاهده می‌کنید، نشان می‌دهد که ماینر 7 روز کار کرده و سرعت دو فن نیز بسیار پایین است.

چیپ دمای زنجیره 8ام نیز بسیار پایین بوده که بردی محسوب می‌شود که قبلا هم افتاده است. چنین پدیده‌ای می‌تواند به‌صورت طبیعی ری استارت شود. این پدیده، رابطه خوبی با محیط عملیاتی ماینر دارد؛ مخصوصا دمای محیط. برای مثال، ماینر در زمستان شمال، احتمال خنک شدن ناگهانی زیادی دارد.

کلام آخر در تعمیر هش برد Antminer S9

تعمیر هش برد Antminer S9 از مهم‌ترین موضوعات است که شاید شما هم مانند بسیاری از کاربران این نوع از هش بردها، به‌دنبال آن بوده‌اید. انت ماینر یکی از برترین برندها در زمینه تولید ماینر است و این دستگاه از این برند نیز گزینه خوبی برای استخراج است. اما اگر شما هم با هرگونه نقصی در دستگاه ماینر خود روبه‌رو شده‌اید و نمی‌دانید که باید چه کاری انجام دهید، مقاله امروز ما می‌تواند شما را راهنمایی کند.

برای امتیاز این نوشته کلیلک کنید!
[ کل: 0 - میانگین: 0 ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *